Początek trasy: Gniew
Gniew – Nicponia (1,3 km) – Tymawa (4,5 km) – Jaźwiska (7,3 km) – Aplinki (10,1 km) – Opalenie (11,6 km) – Widlice (14,0 km) – Półwieś (22,3 km) – Pieniążkowo (23,9 km) – Kozielec (26,2 km)
Koniec trasy: Kozielec
Długość trasy: 26,2 km
Województwo: Pomorskie, Kujawsko-Pomorskie
Powiat: tczewski, świecki
Gmina: Gniew, Nowe
Z centrum Gniewu (okolice dworca autobusowego) kierujemy się na skrzyżowaniu w dół, ulicą Kościuszki (PATRZ TEŻ PONIŻEJ: PRZEJŚCIA ALTERNATYWNE). Po ok. 300 m włączamy się do drogi krajowej nr 91. Po przekroczeniu mostu nad Wierzycą oraz zatoczki postojowej dla samochodów docieramy do Nicponi. Na skrzyżowaniu dróg obieramy kierunek w lewo (kierunkowskaz na Opalenie). Na rozwidleniu przy kapliczce przydrożnej odbijamy lekko w prawo i podążamy tą drogą prosto przez małe osiedla. Trasa ta poprowadzi nas wprost do Tymawy, gdzie przy rozstaju dróg ponownie kierujemy się na Opalenie (droga na lewo, przy cmentarzu wiejskim) (PATRZ TEŻ PONIŻEJ: PRZEJŚCIA ALTERNATYWNE). Nie zbaczając ze szlaku, w otoczeniu pól, mając po swojej prawej stronie zalesienia, docieramy do małej miejscowości Betlejem, skąd udajemy się nad samą Wisłę, którą można już zobaczyć ze wzniesienia od jakiegoś czasu. W dole znajduje się wieś Jaźwiska. Mijamy jej zabudowania oraz sklep i kierujemy się dalej prosto, wzdłuż Wisły. Po ok. 1,5 km docieramy do skrzyżowania z droga krajowa nr 90, która jest trasą łączącą drogi krajowe 91 i 55 po obu stronach Wisły (nowy most koło Kwidzyna). Przecinamy skrzyżowanie i udajemy się prosto, a mijając po drodze Aplinki docieramy do Opalenia. Na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo, a zaraz za pobliskim kościołem pw. Św. Piotra i Pawła w prawo. Dalej, fragmentem drogi wojewódzkiej nr 588 opuszczamy wieś przechodząc pod dawnym wiaduktem kolejowym. Następnie udajemy się cały czas prosto , mijając po prawej stronie małą kapliczkę przydrożną, i wąską, rzadko uczęszczaną drogą dostajemy się do małej miejscowości Widlice Górne. Mijając nieliczne zabudowania i dawny budynek szkoły, kierujemy się cały czas prosto, za drogowskazem na Leśniczówkę Dębiny. Ten fragment szlaku pokonujemy w otoczeniu Rezerwatu przyrody Wiosło Małe drogą asfaltową. Po ok. 4,5 km skręcamy w lewo, zostawiając leśniczówkę po prawej stronie (PATRZ TEŻ PONIŻEJ: PRZEJŚCIA ALTERNATYWNE). Na kolejnym rozstaju schodzimy z drogi asfaltowej i udajemy się prosto przed siebie, by po ok. 150 m opuścić rezerwat i znaleźć się znowu w otoczeniu pól. Tą trasą udajemy się dalej prosto, aż do jeziora. Dalej skręcamy w lewo i podążamy jego brzegiem na południe. Kierując się cały czas prosto, mijając pola i mając krawędź rezerwatu po swojej lewej stronie, Docieramy najpierw do małej miejscowości Półwieś, a następnie do Pieniążkowa. Na skrzyżowaniu dróg udajemy się w lewo, a na zakończeniu drogi asfaltowej dalej prosto. Wchodzimy na obszar leśny i na pierwszym, dużym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, a po około 100m, przy rozstaju z drogowskazem na leśniczówkę idziemy prosto. Wśród pól i lasów przechodzimy granicę między województwem pomorskim i kujawsko-pomorskim aż do wsi Kozielec.
PRZEJŚCIA ALTERNATYWNE:
Na podstawie zgłoszonych przez pielgrzymów uwag proponuje się opracować 3 alternatywne przejścia na odcinku między Gniewem i Pelplinem (teren powiatu tczewskiego). Związane jest to z rozbieżnymi potrzebami wędrujących pieszo i przemierzających drogi jakubowe rowerami. Dotyczy to fragmentu wyjście z samego Gniewu w stronę Tymawy. Dotychczasowo wyznaczony szlak odpowiedni jest dla pielgrzymów na rowerach.
1. Piesi mogą po wyjściu z rynku gniewskiego na południe przejść przez drewniany mostek w stronę Nicponii i dalej ścieżką nad Wisłą dojść do Tymawy. Nie może być to realizowane tylko w czasie zalewowy.
2. Druga zmiana alternatywna dotyczy także pieszych, którzy mogą przy kościele w Tymawie skręcić w prawo (nie w lewo, jak pokazuje znak) i drogą szutrową dojść do drogi prowadzącej w kierunku Kwidzyna . Tam należy skręcić w lewo i dojść do wspólnego przebiegu w Jaźwiskach (Aplinkach).
3. Trzeci odcinek alternatywny to odejście od oznakowania w Wiośle w lewo (przed rozwidleniem na Półwieś – w prawo). Przejście jest możliwe drogą szutrową bliżej Wisły – do Kozielca.