Droga Pomorska

Pomorska Droga św. Jakuba (Camino Polaco del Norte) jest częścią Drogi Bałtyckiej (Via Baltica), która nawiązuje do traktu rozpoczynającego się niegdyś w Królewcu, a dziś z rejonu wschodniej części Litwy (Kretinga). Szlak prowadzi przez Rosję (obwód kaliningradzki), Polskę, Niemcy i dalej aż do głównych szlaków wiodących do Hiszpanii.

Droga Pelplińska

Trasa łączy ze sobą dwa wśród głównych szlaków polskich - Pomorską Drogę świętego Jakuba (Żukowo) oraz Camino Polaco (Kruszwica). Ponad 270 km prowadzi przede wszystkim przez urokliwe tereny Kociewia oraz Doliny Dolnej Wisły. Na Pielgrzymów, którzy zdecydują się wybrać tę trasę, czeka obcowanie ze skarbami zarówno natury jak i kultury.

Droga Człuchowska

Przeważająca część trasy wiedzie przez rozległe obszary Borów Tucholskich. Stanowi ona powiązanie Drogi Pelplińskiej z północną częścią Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba. Wyjątkowym etapem pielgrzymki jest fragment szlaku Tuchola - Ostrowite - Człuchów, gdzie na przestrzeni ok. 40 km znajdują się aż trzy kościoły św. Jakuba Apostoła.

Camino de Santiago

Europejski trakt Camino – Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Szczyt ruchu pielgrzymkowego do Santiago de Compostella przypadł na wiek XII. Od dwudziestu lat przeżywamy jego renesans, co przyczynia się do integracji narodów, regionów i krajów Europy w kultywowaniu oraz pogłębianiu wiedzy o wspólnych korzeniach tożsamości kulturowej. W Polsce ciągle narasta zainteresowanie pielgrzymowaniem do Grobu Apostoła w Santiago, co motywuje do budowania, organizacji i promocji Dróg Św. Jakuba, także na Pomorzu. Wciąż powstają nowe szlaki i oznaczenia, które umożliwiają pątnikom podjęcie trudu pielgrzymowania. Ważną rolę odgrywają tu kościoły pw. Św. Jakuba Apostoła, których działania głównie skupiają się na szerzeniu kultu Patrona. Są one miejscami odpoczynku i modlitwy dla pielgrzymów i turystów.

 

Co odnajdziemy na Camino?

Wyruszenie w „jakubową drogę” to wejście w zupełnie inną rzeczywistość – oderwaną od pędzącego, cynicznego świata, pozbawionego wartości. Problemy, które na co dzień nas nurtują na Camino nie mają żadnego znaczenia – tu liczy się Droga. Droga, którą odbywamy nie tylko na wydeptanych butami ścieżkach, ale przede wszystkim w zakamarkach naszych serc, w poszukiwaniu samych siebie oraz Boga.

Koordynacja
i promocja