Europejski trakt camino - Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Szczyt ruchu pielgrzymkowego do Santiago de Compostella przypadł na wiek XII. Od dwudziestu lat przeżywamy jego renesans, co przyczynia się do integracji narodów, regionów i krajów Europy w kultywowaniu oraz pogłębianiu wiedzy o wspólnych korzeniach tożsamości kulturowej. W Polsce od 2004 roku ciągle narasta zainteresowanie pielgrzymowaniem do Grobu Apostoła w Santiago, co motywuje do budowania, organizacji i promocji Dróg Św. Jakuba, także na Pomorzu. Ważną rolę tu odgrywają kościoły p.w. Św. Jakuba Apostoła, których działania głównie skupiają się na szerzeniu kultu Patrona. Są one najczęściej miejscami odpoczynku i modlitwy dla pielgrzymów i turystów. W województwie pomorskim i diecezji pelplińskiej kościołów p.w. Św. Jakuba Apostoła jest łącznie 15 : w Gdańsku-Oliwie, Gdańsku, Mechowie, Niedźwiedzicy , Tuji, Łebie (z relikwiami Patrona), Sanktuarium w Lęborku; na drodze pelplińskiej: w Kłodawie Gdańskiej, Dzierżążnie, Wielkim Lubieniu, Niewieścinie; na drodze człuchowskiej: w Lubichowie, Tucholi, Ostrowitem k/Chojnic, Człuchowie; Wszystkie zostały włączone w działania związane z budowaniem sieci Dróg Św. Jakuba na Pomorzu.