Początek trasy: Pelplin

Pelplin – Rożental (2,1 km) – Rombark (6,3 km) – Nowa Cerkiew (8,7 km) – Morzeszczyn (13,6 km) – Dzierżążno (15,1 km)– Brodzkie Młyny (21,2 km) - Gniew (23,7 km)

Koniec trasy: Gniew

Długość trasy: 23,7 km

Województwo: Pomorskie

Powiat: tczewski,

Gmina: Pelplin, Morzeszczyn, Gniew

Z małego ronda w centrum Pelplina kierujemy się drogą na prawo, ul. Kościuszki. Po drodze mijamy zabudowania miejskie oraz mostek nad rzeką Wierzycą. Ulica ta doprowadzi nas prosto do Rożentala. Przy rozstaju dróg, na zakończeniu terenu zabudowanego, kierujemy się żwirową drogą w prawo, mijając po lewej stronie kapliczkę przydrożną. Trasa ta poprowadzi nas ok. 3 km przez pola do wsi Rombark. Tam, na skrzyżowaniu dróg, obieramy kierunek w lewo. Podążając tym szlakiem, ponownie wśród pól i nielicznych gospodarstw, dotrzemy do Nowej Cerkwi. Przechodząc przez wieś przekraczamy skrzyżowania udając się cały czas prosto. Wąską drogą bez poboczy podążamy przez niecały kilometr od centrum wsi, po czym skręcamy w lewo, w drogę polną, prowadząca nas wśród pól kukurydzy. Po około 3 km, na rozwidleniu skręcamy w prawo, w stronę Morzeszczyna. Trasa brukowana prowadzi nas przez pierwsze zabudowania wsi i po 500 m krzyżuje się z drogą wojewódzką 234. Tu udajemy się w lewo, po drodze mijamy urząd gminy i przechodzimy pod wiaduktem kolejowym. Na rozwidleniu dróg ponownie obieramy kierunek na Gniew (skręt w lewo). Szlak ten doprowadzi nas wygodnym chodnikiem prosto do Dzierżążna, gdzie znajduje się kościół pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła. Tuż za terenem zabudowanym kierujemy się w lewo, na nieutwardzoną drogę, która prowadzi nas przez tereny leśne. Na pierwszym rozstaju skręcamy w prawo, zgodnie z drogą pożarową nr 20. Dalej podążamy drogowskazami na Gniew. Po około 3 km docieramy na skraj lasu i dalej wędrujemy szlakiem, mając las po swojej lewej stronie, a pola uprawne po prawej. Po kolejnych 700 m dochodzimy do skrzyżowania z drogą asfaltową i skręcamy w nią, w prawo. Doprowadzi nas ona znów do drogi wojewódzkiej 234 (skręcamy w lewo), którą dostaniemy się przez miejscowość Brodzkie Młyny i most nad Wierzycą prosto do Gniewu. Zanim dotrzemy jednak do centrum miasta, musimy przekroczyć skrzyżowanie z drogą krajową nr 91. Następnie kierujemy się ul. Lipową, która po ok. 150 m włącza się w ul. Gdańską, prosto w górę, gdzie dojdziemy do dworca autobusowego oraz najstarszych zabudowań miasta, kościoła pw. Św. Mikołaja oraz Zamku Gniewskiego.

Ulotka PDF

PDF "Podręcznik Pielgrzyma"