Trasa łączy ze sobą dwa wśród głównych szlaków polskich - Pomorską Drogę świętego Jakuba (Żukowo) oraz Camino Polaco (Kruszwica). Ponad 270 km prowadzi przede wszystkim przez urokliwe tereny Kociewia oraz Doliny Dolnej Wisły. Na Pielgrzymów, którzy zdecydują się wybrać tę trasę, czeka obcowanie ze skarbami zarówno natury jak i kultury. Pomiędzy znanymi i atrakcyjnymi turystycznie miejscami jak Pelplin, Gniew, Nowe, Grudziądz i Świecie, które przyciągają piękną architekturą i bogatą historią, poruszamy się malowniczymi terenami nadwiślańskimi, wśród których na szczególną uwagę zasługują Rezerwat Przyrody Małe Wiosło oraz Śnieżynka. Po drodze odwiedzamy cztery kościoły św. Jakuba Apostoła - w Kłodawie, Dzierżążnie, Wielkim Lubieniu oraz Niewieścinie (opcjonalnie).

Etapy Drogi Pelplińskiej:

IŻukowo - Kłodawa Gd. (28,2 km)

IIKłodawa Gd. - Pelplin (38,2 km)

IIIPelplin - Gniew (23,7 km)

IVGniew - Kozielec (26,2 km)

Etapy Nadwiślańskiego Szlaku św. Jakuba:

VKozielec - Michale (20,7 km)

VIMichale - Świecie (27,3 km)

VIIŚwiecie - Kozielec (27,0 km)

VIIIKozielec - Bydgoszcz (21,0 km)

IXBydgoszcz - Budziaki (31,0 km)

XBudziaki - Inowrocław (11,0 km)