Przeważająca część trasy wiedzie przez rozległe obszary Borów Tucholskich. Stanowi ona powiązanie Drogi Pelplińskiej z północną częścią Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba. Wyjątkowym etapem pielgrzymki jest fragment szlaku Tuchola - Ostrowite - Człuchów, gdzie na przestrzeni ok. 40 km znajdują się aż trzy kościoły św. Jakuba Apostoła. Poza bliskością natury na trakcie czeka nas zetknięcie z mniej znanymi perełkami architektury w postaci wiejskich kościołów gotyckich murowanych (Jabłowo, Dąbrówka) oraz późniejszych drewnianych i w konstrukcji szkieletowej (Ciechocin, Gwieździn, Brzezie, Sępolno Wielkie, Drzewiany, Żydowo). Ponadto zarówno większe jak i mniejsze ośrodki na trasie, takie jak Lubichowo, Osieczna, Tuchola, Człuchów, Chojnice czy Biały Bór posiadają bogatą historię i średniowieczne korzenie.

Etapy Drogi Człuchowskiej:

IPelplin - Lubichowo  (25,0 km)

IILubichowo - Śliwice  (25,0 km)

IIIŚliwice - Tuchola  (23,5 km)

IVTuchola - Ostrowite  (17,2 km)

VOstrowite - Człuchów  (25,0 km)

VICzłuchów - Rzeczenica  (20,3 km)

VIIRzeczenica - Biały Bór  (25,3 km)

VIIIBiały Bór - Polanów  (34,3 km)

Etap I: Pelplin - Lubichowo ››

PDF "Podręcznik Pielgrzyma"