W roku 2022 Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe otrzymało środki  z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, by realizować  projekt dotyczący aktywizacji turystycznej mieszkańców województwa pomorskiego na drogach Świętego Jakuba. W wyniku tego, między innymi,  opracowano  oraz wydrukowano pomorskie „Paszporty Pielgrzyma”, które  będzie można  nabyć nieodpłatnie w następujących miejscach:

- PELPLIN: informacja turystyczna przy  KOCIEWSKIM CENTRUM KULTURY

- DZIERŻĄŻNO: PARAFIA  ŚW. JAKUBA

- KŁODAWA: PARAFIA ŚW. JAKUBA

- LUBICHOWO: PARAFIA ŚW. JAKUBA

- TUCHOLA: PARAFIA ŚW. JAKUBA

- OSTROWITE: PARAFIA ŚW. JAKUBA

- CZŁUCHÓW: PARAFIA ŚW. JAKUBA

- POLANÓW: PUSTELNIA ŚWIĘTEJ GÓRY POLANOWSKIEJ

W miejscach tych będzie prowadzony rejestr wydanych Paszportów dla pielgrzymów pieszych i rowerowych oraz rejestr pielgrzymów, którzy przeszli lub przejechali rowerem co najmniej 100 km Pomorską Drogą Świętego Jakuba, Drogą Pelplińską lub Drogą Człuchowską w ramach prowadzonej statystyki CAMINO POMORZE.

Pielgrzym pobiera Paszport w jednym z w/w  punktów, podaje niezbędne dane
 i podpisuje klauzulę RODO. Otrzymuje informatory przebiegu wybranych tras. Tu też oddaje (lub tu przysyła) Paszport z wypełnionymi polami potwierdzonymi  pieczątkami i podpisami (np. z urzędów, parafii )  z przemierzonych 100 km  tras. Jeżeli pielgrzym chce zachować Paszport dla siebie, dostarcza jego skan.

Paszport (lub skan) zostaje przesłany do Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe, które po weryfikacji, w ciągu miesiąca wysyła na podany przez pielgrzyma adres CERTYFIKAT CAMINO POMORZE wraz z upominkami rzeczowymi.

Prezes Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe

Alicja Słyszewska- Szybowska