W roku 2022 Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe otrzymało środki (w ramach konkursu na rozwój turystyki) z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Powiatu Tczewskiego, które uzupełniło wkładem własnym i osobowym, by realizować projekt dotyczący aktywizacji turystycznej mieszkańców województwa pomorskiego na drogach Świętego Jakuba.

W wyniku tego:

1. Zmonitorowano oznakowania odcinków tras pieszych i rowerowych; uzupełniono, w porozumieniu z gospodarzami kościołów św. Jakuba oraz lokalnymi samorządami potrzebę uzupełnienia naklejek.

2. Zorganizowano 2 spotkania z przedstawicielami samorządów i parafii w ramach Drogi Pelplińskiej i Człuchowskiej oraz osobami zainteresowanymi opieką nad poszczególnymi odcinkami tras pielgrzymkowych. Nadal pozostaje otwarta sprawa działań opiekunów czuwających nad oznakowaniem tych szlaków oraz określenie możliwości organizacji doraźnych noclegów dla pielgrzymów.

3. Opracowano oraz wydrukowano 800 pomorskich „Paszportów Pielgrzyma”, które będzie można nabyć w wybranych punktach informacyjnych. Będą one prowadziły statystykę pielgrzymowania pieszego i rowerowego.

4. Opracowano oraz wydrukowano 500 Certyfikatów CAMINO POMORZE pielgrzymów i turystów, którzy „zaliczą” co najmniej 100 km PDSJ. Otrzymane w miejscu wydania paszportu (po weryfikacji) certyfikaty stanowić będą podstawę monitorowania liczebności uczestników tych dróg oraz najchętniej wybieranych tras. Załącznikami do Certyfikatów będą gadżety.

5. Opracowano oraz wydrukowano małe informatory do poszczególnych odcinków Drogi Pelplińskiej i Człuchowskiej dla turystów i pielgrzymów, które otrzymać będzie można w parafiach św. Jakuba.

6. Zamieszcza się na bieżąco informacje-aktualności na istniejącej stronie internetowej www.drogijakubowe.diecezja-pelplin.pl promującej wszystkie pomorskie drogi świętego Jakuba. Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe koordynuje działania na pomorskich drogach jakubowych wraz z Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie (obecnie Informacja Turystyczna przy Kociewskim Centrum Kultury) od roku 2012 utrzymując kontakty z ich interesariuszami.

Prezes Stowarzyszenia
Szlaki Kulturowe