29 września br. w Pelplinie miało miejsce spotkanie przewodników pomorskich oraz organizatorów Pomorskich Dróg św. Jakuba – Drogi Pelplińskiej i Drogi Człuchowskiej.

Zebranie zorganizowała i prowadziła Alicja Słyszewska- Szybowska- koordynator działań realizowanego przez Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe projektu dotyczącego aktywizacji turystyczna mieszkańców Pomorza i Powiatu tczewskiego na drogach św. Jakuba. Przedstawiła prezentację obrazującą aktualne mapy dróg Jakubowych na Pomorzu, w Polsce i Europie. Poinformowała, iż SSK podjęło kolejne zadania mające na celu rozwój tego ważnego szlaku kulturowego w naszym regionie. W roku 2022 Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe otrzymało środki (w ramach konkursu na rozwój turystyki) z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Powiatu tczewskiego, które uzupełniło wkładem własnym i osobowym, by realizować projekt dotyczący aktywizacji turystycznej mieszkańców województwa pomorskiego na drogach Świętego Jakuba.

W roku 2022, który jest kolejnym Świętym Rokiem Jakubowym, SSK realizuje następujące zadania:

  1. Zmonitorowanie oznakowania odcinków tras pieszych i rowerowych; ocena stanu oznakowania i uzupełnienie, w porozumieniu z gospodarzami kościołów św. Jakuba oraz lokalnymi samorządami (uzgodnienie i wprowadzenie ewentualnych zmian).

  2. Zorganizowanie spotkań z przedstawicielami samorządów i parafii w ramach Drogi Pelplińskiej i Człuchowskiej oraz przewodnikami regionalnymi i osobami zainteresowanymi opieką nad poszczególnymi odcinkami tras pielgrzymkowych. Jest szansa, że wynikiem spotkań będzie zainicjowanie działań opiekunów czuwających nad oznakowaniem tych szlaków oraz określenie możliwości organizacji doraźnych noclegów dla pielgrzymów.

  3. Opracowanie oraz druk pomorskich „Paszportów Pielgrzyma”. Będzie można je nabyć w wybranych punktach informacyjnych, które będą też prowadziły statystykę pielgrzymowania pieszego i rowerowego.

  4. Opracowanie oraz druk Certyfikatów uczestnictwa w Pomorskich Drogach Jakubowych dla pielgrzymów i turystów, którzy „zaliczą” co najmniej 150 km PDSJ. Otrzymane w miejscu wydania paszportu (po weryfikacji) certyfikaty stanowić będą podstawę monitorowania liczebności uczestników tych dróg oraz najchętniej wybieranych tras.

  5. Wykonanie gadżetów – upominków (jako załączników do certyfikatów), które będą promowały Pomorskie Drogi Jakubowe.

  6. Opracowanie oraz druk małych informatorów do poszczególnych odcinków Drogi Pelplińskiej i Człuchowskiej dla turystów i pielgrzymów.

  7. Rozszerzenie podstawowych treści na istniejącej stronie internetowej www.drogijakubowe.diecezja-pelplin.pl promującej wszystkie pomorskie drogi świętego Jakuba.

W pismach skierowanych w miesiącu czerwcu br. do samorządów na Drodze Pelplińskiej i Drodze Człuchowskiej poproszono o zweryfikowanie przesłanych treści promocyjnych (teksty i mapki informatorów w załączeniu) dotyczących poszczególnych odcinków dróg jakubowych przebiegających przez ich tereny; w miarę możliwości o sprawdzenie stanu oznakowania (naklejki, malunki na drzewach, tabliczki) i jego czytelności oraz konieczności uzupełnienia. Do 15 września br. otrzymano 2 uwagi dotyczące uzupełnienia oznakowania wokół Człuchowa, które zostaną uwzględnione w aktualizacji terenowej w miesiącu październiku.

A.Słyszewska- Szybowska zaprosiła obecnych do pełnego zapoznania się z przebiegiem przedstawionych tras (z pomocą przekazanych przewodników turystycznych); do współpracy w zakresie organizacji pieszych i rowerowych pielgrzymek Jakubowych
oraz promocji pomorskich dróg jakubowych szczególnie wśród turystów odwiedzających

Pelplin, Kociewie i Pomorze.

 

 

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Koordynacja
i promocja