Na terenie diecezji pelplińskiej możemy odwiedzić aż 9 kościołów pw. Św. Jakuba Ap. Starszego. Podczas  Święta Patronalnego wielu pielgrzymów  skorzystało ze szczególnego rodzaju odpustów  związanych z odwiedzaniem kościołów stacyjnych w roku Compostelańskim 2021.   Parafiach jakubowych miały miejsce różne wydarzenia dla uczczenia św. Jakuba.

W Parafii św. Jakuba Ap. w  Lubichowie po sumie odpustowej miał miejsce w kościele  koncert:  Paweł Głowiński  (organy)  oraz Ewelina Głowińska (sopran).

W Parafii św. Jakuba Ap. w Dzierzążnie podczas sumy odpustowej  Słowo Boże wygłosił ks. dr Wiesław Szuca, dyrektor Collegium Marianum. Ks. Proboszcz J.Wachowski  zaprosił parafian i wszystkich gości o częste wzbudzanie w sobie intencji uzyskania odpustu zupełnego z okazji Roku Jakubowego, który Papież z uwagi na pandemię przedłużył do roku 2022.

O godz. 16.00  na posesji przed plebanią  odbyło się tradycyjne spotkanie zwane w pierwotnym kościele-agapa, czyli uczta miłości – Jakubowy Piknik Rodzinny, podczas którego zespół Na Cały Głos przedstawił swój ewangelizacyjny koncert CHCĘ ŻYĆ.

W Parafia św. Jakuba w Wielkim Lubieniu sumę odpustową  celebrował O. Werbista Konrad Duk. Po Mszy św. o godz. 11.30 odbyła się uroczysta procesja eucharystyczna wokół kościoła i nabożeństwo do św. Jakuba przed Najśw. Sakramentem. W parafii W. Lubień od wielu już lat w czasie odpustu parafialnego święci się pojazdy. Parafianie włączyli się w akcję misjonarzy "1grosz za każdy szczęśliwie przejechany kilometr".

W Sanktuarium Św. Jakuba w Łebie w  niedzielę  25 lipca – sumie odpustowej  ku czci św. Jakuba Apostoła przewodniczył  ks. prof. Henryk Skorowski. Tego dnia, po wszystkich Mszach św. miało miejsce błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów.

„W tym roku obchodzimy Rok Święty Jakubowy. Z tej okazji m.in. nasz kościół został przez Stolicę Apostolską ustanowiony kościołem stacyjnym, a to znaczy, że za nawiedzenie naszego kościoła, oddanie czci relikwiom św. Jakuba i modlitwę w intencjach Ojca świętego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się wszelkiego przywiązania do grzechu, Komunia św.) Przed relikwiami św. Jakuba wyłożona jest również księga intencji, do której można wpisać swoje prośby, które chcemy powierzyć Jego wstawiennictwu lub podziękowania za otrzymane łaski” – mówił ks. proboszcz Zenon Myszk. W przeddzień odpustu 24. lipca Rycerze Kolumba z Łeby zorganizowali  II Rycerską Rodzinną Pielgrzymkę Rowerową szlakiem św. Jakuba z Lęborka do Łeby  (30 km).

 

A taki był bogaty program Jakubowego weekendu w Lęborku 22-25 lipca

CZWARTEK,  22 LIPCA 2021:

0:00 - 16:00  Letnia Czytelnia: animacje dla dzieci,
- w godz. 10:00 -16:00  Kiermasz taniej książki
- w godz. 11:00 -16:00  Seanse w planetarium oraz prezentacja instrumentów do obserwowania nieba
18:00  Nabożeństwo ekumeniczne w Sanktuarium św. Jakuba Ap.

PIĄTEK,  23 LIPCA 2021: Wirtualny Bieg „Żyj sportowo - beznałogowo”  

9:00  Turniej Tenisa Ziemnego „Bezpieczne Wakacje 2021”
10:00  Turniej Piłki Nożnej „Bezpieczne Wakacje 2021”
15:30 - 18:30  „Muzyka Regionów” - uliczne występy zespołów folklorystycznych        
17:00 Otwarcie wystawy malarstwa Krzysztofa Grzesiaka „I Anieli Go powiedli”
18:30 Występ Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska”
21:30 Spacer z duchami Krzyżaków

SOBOTA, 24 LIPCA: 10:00  Konferencja popularno-naukowa „Życie codzienne pielgrzymów na szlaku Camino” (Sala Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku)

10:00  Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej  
10:00 - 18:00 Wystawa malarstwa Krzysztofa Grzesiaka „I Anieli Go powiedli”
11:00 - 14:00 Wystawa drobiu ozdobnego i pokaz wraz z degustacją potraw średniowiecznych
12:00  Turniej „Koszykarskie Trójki”
13:00  Festiwal Rzemiosł Dawnych  (Sanktuarium św. Jakuba Ap.)
18:00  Msza św. z kaszubską liturgią słowa w Sanktuarium św. Jakuba Ap.
18:00  Spektakl teatralny dla dzieci „Bajka do zjedzenia” (Zakątek Kultury)

NIEDZIELA, 25 LIPCA 2021

10:00   Uroczysta suma odpustowa w Sanktuarium św. Jakuba Ap. 
/Poświęcenie pojazdów po każdej Mszy św. przed Sanktuarium św. Jakuba Ap./ 
10:00 - 18:00 Wystawa malarstwa Krzysztofa Grzesiaka „I Anieli Go powiedli” (wieża Sanktuarium św. Jakuba Ap.) 
11:00 - 14:00  Degustacja potraw z drobiu, porady dietetyczne i zabawy dla dzieci, występy artystyczne oraz konkursy dla publiczności z nagrodami ** (Plac Pokoju) 
14:00   Spektakl ekologiczny dla dzieci „Śmieciaki ratują świat” (Zakątek Kultury za kinem Fregata przy ul. Gdańskiej 12)
15:30 - 18:30 „Muzyka Regionów” - uliczne występy zespołów folklorystycznych
16:00  Przemarsz pielgrzymów konnych i pieszych z Lęborka do Runowa  (Sanktuarium)

Nie mniej ciekawy był tradycyjny już IX Jakubowy Jarmark lawendowy w Człuchowie, który rozpoczął się 25 lipca (niedziela) o godzinie 9.30 na Rynku Miejskim.

W imprezie wzięło  udział wielu wystawców z północy Polski. Motywem przewodnim, jak zawsze, była lawenda. Sprzedający oferowali różnego rodzaju produkty rękodzielnicze, wykonane z jej wykorzystaniem.

Tradycją  jarmarku są także konkursy związane z lawendą i tak, jak co roku zorganizowano  konkurs na lawendowy produkt jarmarku oraz na lawendowy strój. Był też konkurs plastyczny i fotograficzny, warsztaty garncarskie i plecenia wianków, a także fotobudka i malowanie twarzy.

Całości towarzyszyły też inne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Część z nich przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna, która zorganizowała na przykład dziecięcy plener malarski.  Nie zabrakło też tradycyjnej drożdżówki z nutą lawendy i upominków dla uczestników jarmarku.

Nieprzypadkowo jarmark organizowany jest 25 lipca. Dokładnie tego dnia przypada liturgiczne wspomnienie świętego Jakuba, patrona Człuchowa. Z tej okazji  gościem specjalnym  wydarzenia był ks. Janusz Chyła, podróżnik, który pokonał Szlak Jakubowy z Łeby do Santiago de Compostela na rowerze.

 

Koordynacja
i promocja